Türk Polisinin Unutulmaz Silahı


Alman silah üreticisi Mauser tarafından 1930'lu yıllarda Türk Polisi için özel olarak üretilen Luger Parabellum.

Luger P-08 Parabellium, 1898 yılında Almanya’da tasarlandı. Bu tabanca tasarlanırken 1893’de Hugo Borchard’ın tasarlamış olduğu C-93’ün sistemi örnek alındı. Ancak P-08 kendinden önceki sistemden çok daha basit ve küçük bir yapıya sahipti. Bu tabanca kendi alanında bir çığır yaratmıştı, günümüzde ‘Parabellum’ olarak anılan mermi çeşidi ismini bu tabancadan almıştır.


Özellikle 2. Dünya Savaşı öncesinde bu tabanca başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupalı devlet tarafından kullanılmıştır. Osmanlı subayları da bu tabancayı beylik silahı olarak kullanmıştır.2. Dünya Savaşı sırasında bu tasarımdan yavaş yavaş vazgeçilmeye başlansa da birçok düşük rütbeli ‘NAZİ’ subayı bu silahı görev silahı olarak savaş boyunca yanlarında taşımıştır.


P-08’in 7.65mm’lik Parabellum mühimmat kullanan versiyonu ilk olarak 1900 yılında İsviçre ordusu tarafından benimsenildi. Ardından 1902 yılında Alman Deniz Kuvvetleri 9mm Parabellum mühimmat kullanan P-08 versiyonunu resmi görev silahı olarak kabul etti. Alman Deniz Kuvvetlerinde bu tabancanın beğenilmesi sonucu tüm Alman Ordusu 1908 yılına kadar P-08 ile donatıldı. Bu tarihten 1950’li yılların ortalarına kadar bir çok ülke bu silahı kolluk kuvvetlerinde resmi görev silahı olarak bulundurmuştur.


P-08’in geri tepmeden yararlanan yarı otomatik mekanizması, kilitli sürgü sistemi ve iğneli ateşleme mekanizması bu tabancanın kendinden sonraki tüm tabancalara örnek olmasına sebep olmuştur. Luger P-08’in ilk versiyonlarının kabzanın arkasında otomatik emniyet tertibatı bulunmaktaydı ancak daha sonradan üretilen versiyonlarda bu kaldırıldı ve yalnızca silahın sol yanında bulunan manuel emniyet mandalıyla değiştirildi. P-08, kullanıldığı onca süre boyunca 98 mm ile 350 mm arasında birçok farklı namlu boyunda üretildi.


Osmanlı subayının beylik tabancası olan Parabellum, 1930'lara gelindiğinde ise Türk polisinin vazgeçilmez silahları arasına girdi.


Yan gövdesinde "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" ibaresi bulanan tabancanın üst gövdesinde ise; üretici firma "Mauser" logosu ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeleyen "TC" işlemesi bulunmaktadır.


Yararlanılan Kaynak: Tabanca ve Tüfek

329 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
®

Adres

Mecidiyeköy Mah. Mecidiye Kuyu Sok.

No: 42/A, 34387 Şişli

İSTANBUL / TÜRKİYE

T: +90 212 288 38 38

E: info@poligonclub.com

Ziyaret

Online Satış

Hakkımızda

Yönetim

Referanslar

İletişim

Bilgilendirme

Sosyal Medya

SİTEMİZE ÜYE OLUN
Kampanyalardan haberdar olun.