Poligon Nedir, Ne Değildir?

En son güncellendiği tarih: 4 Eki 2020


Atış poligonları kapalı veya açık olabilir. Açık hava poligonları tüfeklere uygunken, kapalı poligonlar tabanca ile sınırlandırılmıştır. Poligon Club da özel kapalı atış poligonu sınıfındadır ve herkese açıktır.


Poligon Türleri

Poligonlar açık ve kapalı olmak üzere ikiyi ayrılır. Kentsel alanlarda, çoğu atış poligonu kapalı tesisler olarak konumlanmıştır. Dış mekan açık hava atış poligonları ise güvenlik, gürültü kirliliği ve toprak kirliliği gibi endişeler nedeniyle genellikle kalabalık alanlardan uzakta bulunur.


Kapalı Alan Poligonları

Kapalı poligonlar genellikle bağımsız yapılar olarak inşa edilirler. Genellikle büyük binaların bodrum katındaki büyük alanlarda faaliyet gösterirler. Bu tip poligonların havadar olması, güneş alması, akustik izolasyonu, aydınlanması ve havalandırma sisteminin güçlü olması önemlidir. Balistik koruma tedbirleri de poligonları değerlendirmek açısından bir başka kriterdir. Poligon Club, tüm bu kriterleri yerine getirmesi nedeniyle silahseverlerin tercih sebebidir.

Kapalı atış poligonlarının temel bileşenleri, atış hatları / şeritleri / yolları, hedefler ve mermi kapanından oluşur.


Yapısal Bileşenler

Bir poligonun yapısal bileşenleri dediğimizde poligon duvarları, tavan bölmeleri ve poligon mermi tuzağı anlaşılır.


Atış poligonu duvarları genellikle dökme beton, prekast beton veya duvar bloklarından yapılır. Duvarlar ses geçilmez olmalı ve mermilerin arkadan sıçramasına karşı yeterli balistik koruma sağlamalıdır . Zeminler, pürüzsüz yüzey kaplamalı yoğun betonarme betondan yapılmalı ve mümkünse yumuşak bir materyalle kaplanmalıdır.

İç mekan atış menzili çatıları, hatalı ateşlenen mermileri yeniden yönlendirecek, bakımı kolaylaştıracak ve kurşun birikmesini önleyecek düz bir yüzeye sahip çelik kirişlerden veya prekast beton panellerden oluşmalıdır.


Tavan bölmeleri, tavanları, aydınlatma armatürlerini, havalandırma kanallarını ve diğer korumasız unsurları başıboş mermilerden koruyan 25–30 derecelik bir açıyla monte edilir.


Bölmeler tipik olarak yangına dayanıklı kontrplak ile kaplanmış zırhlı çelik levhadan yapılmıştır.

Kontrol odaları veya istasyonları, atış poligonu ekipmanı, iletişim, ışıklar ve güvenlik için merkezi kontrolleri barındırır. Kontroller, poligon sorumlusu tarafından çalıştırılır.

Kontrol istasyonu, tüm atış yollarını ve tüm atıcıları görebilecek konumda olmalıdır. Ayrıca kamera sistemleriyle de entegre olmalıdır. Kontrol istasyonları genellikle kurşun geçirmez gözlem pencerelerine sahip beton bloklardan yapılır.


Mermi Kapanları

Arka durdurucular ve mermi tuzakları, mermiden gelen enerjiyi emmek ve merminin menzil alanının ötesine sıçramasını önlemek, onu yakalamak için kullanılır. Mermi tuzakları çeşitli tasarımlarda gelir ve genellikle geçilmez metal plakalardan yapılır. Plakaların ve kullanılan malzemelerin kalınlığı, menzilde ateşlenecek mermilerin hız ve enerji seviyelerine bağlıdır.

Modern tuzakların çoğu, enerjilerini gidermek için mermileri diğer metal plakalara çeviren açılı sertleştirilmiş çelik plakalardan oluşur. Plakalar aşınmaya ve metal yorgunluğuna dayanıklı olmalıdır. Tuzaklar, kullanılmış mermileri tuzağın önündeki bir toplama alanına vey