top of page

Koleksiyon Silahı: BERETTA 98 FS FUSION


elik gövde üzerine giydirilen şık giysi ile Beretta 98 modeli Fusion versiyonu göz kamaştırdı. Lüks tüfekler departmanı tarafından uygulanan özel yüzey işçiliği, karbon çelik gövde ve ahşap kabza kapakları uyumu, ön gövde korkuluğu(dust cover) üzerinde gül kökü kaplamalar, “manyetize” edilmiş şarjör tabanı ve Technoframes sunum çantası.


usion Beretta’nın yeni yıldızı. Bu güne kadar geçirdiği bir çok başarılı estetik operasyonundan sonra, ünlü silah fabrikası bu sefer yılların eskitemediği 92 (98) F modelinin “lüks” versiyonunu piyasaya çıkardı. Bu koleksiyonluk serinin yer aldığı katalog içerisine son yıllarda dahil olan Limited Edition, Diamond, Billenium ve Anniversary gibi ünlü modellerden sonra şimdi bu silah en son versiyonu temsil ediyor.


Bu serideki bütün tabancalar en ufak ayrıntılarına kadar büyük özen gösterilmiş, değerli işçiliklerle katma değer katılmış, kendi tarzlarında eşsiz parçalar olarak daha önce üretilen prestijli silahlar koleksiyonuna katıldılar.


SANCILI BİR DOĞUM


Firmanın üretim müdürü Niccolò d’Amico tarafından bize anlatıldığına göre Fusion projesi yaklaşık iki yıl önce doğuyor: “Fusion projemiz Amerikalı ünlü bir müşterimizin özel talebi neticesinde şekillendi. Bu müşteri kendi tarzında eşsiz sayılabilecek, hassas ve güvenilir bir tabanca arzu ediyordu. Şu an itibarıyla Fusion henüz bir butik tasarım ve sadece dört adeti üretildi. Ama zamanla sanırım bu sayı artacak”.Fusion çok üst düzeyde bazı işçiliklerden geçirilmiş bir tabanca ve bu işçilikler firmanın genelde lüks tüfeklerin tasarımı, işçiliği ve montajı gibi evrelerini gerçekleştiren departmanı tarafından hayata geçirilmiş. Temelinde yatan mekanik kavram ve genel çizgileri itibarıyla efsanevi 92 Fs modelinin bir türevi olduğunu söyleyebiliriz. Ama Fusion sadece tek hareketli çalışan bir tetik mekanizmasına sahip ve dolayısıyla fazla içbükey bir tetiği yok. Halbuki tek- çift hareketli tetik mekanizmalarında genelde tetik kıvrımı daha belirgin oluyor. Silahın sportif atıcılık türü kullanım amacına daha yatkın oluşu nedeniyle iki alyen vida ile ayarlanabilen bir tetik hareketi öngörülmüş. Bu vidalarla hem tetik nihayet noktası, hem de tetik erişim mesafesi ayarı yapılabiliyor. Emniyet tertibatına bakacak olursak, 92 Fs serisinde kullanılan emniyetlerin bu silahta da kullanıldığını görüyoruz: Sürgü üzerinde horoz düşürme kolu, otomatik iğne emniyeti, kırılması halinde sürgünün hareket alanı dışına çıkmasını önleyen emniyet ve horozun ilk çentiğini kilitleyen emniyet sistemleri. Horoz düşürme kolundan oluşan emniyet tertibatı, tek hareketli tetik mekanizması mevcut olsa bile, olağan 92 Fs modelinde kullanılmış olan emniyetin çalışma sistemi ile aynı özellikleri taşıyor. Elite II modelinde olduğu gibi otomatik olarak yerine geri dönmeyen iki taraflı emniyet mandalına müdahale ettiğinizde, iğne 75 derece kadar ekseni dışına çıkıyor, tetik tutma noktalarından kurtuluyor ve horoz düşüyor. Silahın ve namlusunun boyutları da 92 Fs modelinden alınma: Namlu uzunluğu 125 mm ve 250 mm’ de bir tur yapan sağ hatveli altı yive sahip. Namlu iç yüzeyi de krom kaplama. Çelikten üretilmiş yuvarlak icra yayı mili, yayı uçlardan sabitleyen tipte değil. Malzemeleri bu silah için dizayn edilmiş olan şarjör 9×21 kalibre 15 mermi kapasitesine sahip.


Beretta 98 yeni ve değerli giysisi içinde görülüyor: Fusion modeli şimdilik sadece dört adet üretildi.


Gez ve arpacık görüşün düşük olduğu durumlarda nişan alma eylemini kolaylaştırmak ve daha hızlı olmasını sağlamak için beyaz referans noktalarıyla donatılmış. Gez üzerinde iki adet, arpacık üzerinde ise bir adet beyaz nokta mevcut. Gerek duyulması halinde, gerek kırlangıç kuyruğu geçmeli gez, gerek arpacık değiştirilebiliyor, veya bazı hizalama gereksinimleri karşısında yanal olarak kaydırılabiliyor. Bu silah için düşük profilli küçük boyutlu Novak gez tercih edilmiş ve bunun bir benzeri Elite II modelinde kullanılıyor. Gez yerine bir alyen vida ile sabitlenmiş.


Şarjör çıkarma düğmesi yeniden dizayn edilmiş, çift taraflı ve böylece solak atıcılara da rahat kullanım sağlıyor. Sürgü kilidi ve sökme sistemi ise normal 92 Fs modelindekilerin aynısı.

Müsabaka ve koleksiyonculuk tipi bir edinme amacına uygun bir tabanca olsa da, Fusion modelinde kabza tabanında emniyet güçlerinin kullandıkları silahlarda bulunan köstek halkası da mevcut.


En çok satılan 92 – 98 Fs modellerinde görülenin tersine, Fusion tamamen çelikten üretilmiş bir gövdeye sahip ve bu da “belli ağırlıkta” bir silah ortaya çıkarıyor. Hafifleştirilmiş parlak tipte horozun orta kısmı boşaltılmış ve aynen Billenium ile Steel I modellerinde kullanılan iskelet tipte bir horoz diyebiliriz.


BİRİNCİ SINIF İŞÇİLİK


92 Fs Fusion modeli ile Beretta lüks kavramının iki farklı ucunu bir araya getirmiş: Biri So versiyonu süperpozelere uygulanan polisaj ve yüzey işçilikleri, ceviz ve gül kökünden ahşap yüzey kaplamaları, özel tipte tırtıklı yüzeyler, elle oyma olarak uygulanmış Pİetro Beretta logosu gibi lüks dataylar, diğeri ise Hi-tech dünyasının yansıması olan karbon fiber kabza kapakları, özel dizayna sahip vida başları, vida sökme anahtarı ve şarjörlerin manyetik taban kapakları gibi en ince ayrıntısına kadar özen gösterilmiş değerli aksesuarlardan oluşan bir lüks kavramı. Bu silah için geliştirilmiş Tecnoframes çanta da tipik bir sınırlı sürüm “limited edition” ürünü. Karbon fiber kabza kapakları freze işlemiyle ikinci aşamada imal edilmiş parçalar ve ceviz kaplamalarla çelik çerçevenin yuvaları da frezeyle açılmış.


Şarjör çıkarma düğmesi çift taraflı, başparmakla temas noktası yeni dizayn ve sürgünün yan tarafındaki kurma tutuşunu güçlendiren 44 adet küçük kareyi anımsatan bir yüzeyi var. Aynı patern Combat tipi tetik köprüsünün ön tarafında da mevcut. Kabza kapaklarını sökmek için sadece bu işe yarayan bir anahtar mevcut ve silahla birlikte paket donanımda veriliyor. Silahın en karakteristik noktalarından biri dust cover (ön gövde korkuluğu) ve ilk bakışta seri üretim Fs modellerinden farklı olduğu göze çarpıyor: Nitekim yan tarafları oyulmuş, iki adet çelik plaka gül kökü kaplamaları uygulama amacıyla yerleştirilmiş. Bu paneller ön gövde korkuluğu ile aynı düzlemde en ufak pürüz yaratmadan devam ediyor ve işçilik kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu gösteren unsurlardan bir başkasını temsil ediyorlar.


Sürgü işçiliği ve parçalar arası toleranslar açısından tam bir mükemmellik örneği. Parlak ve mat saten yüzey işçiliği ise çok estetik.


Silahın mekanizması efsanevi 98 Fs modelindekinin aynısı, ama tetik sadece tek hareketli çalışma sistemine sahip. İç kısımdaki vidalarla tetik erişim mesafesi ve tetik nihayet noktası ayarlanabiliyor.Tabancanın bütün keskin köşeleri gerektiği kadar yuvarlaklaştırılmış ve sürgünün üstünde ve altında kalan bölümler hem mükemmel birleşimleri, hem de çizgileriyle göz okşuyor. 92-98 Fs modeli ile aynı özelliklere ve boyutlara sahip namlunun yüzeyi aynen horozdaki gibi parlatılmış. Silahın bütün yüzeyi 2000 grit zımparadan geçmiş ve adeta bir saten kadar pürüzsüz üst düzey işçilik ürünü. Silahın geometrik çizgileri belirlendikten sonra etüt edilen yüzey işçiliği ile çeliğe mat, yarı-mat ve parlak yüzeyler kazandırılarak çok estetik bir renk kontrastı yaratılmış. Yüzey işçiliklerinin tamamı saatler süren bir emeğin sonucu, zira tamamen el işçiliği kullanılmış. Ekstra parlaklık verilen bileşenler namlu, horoz ve sürgü ile gövdenin dış çizgileri. İki adet şarjör için de özel donanım söz konusu: Kullanılan manyetik bağlantı sistemi çelik tabanları doğru pozisyonda tutuyor. Fusion sadece estetik açıdan çok özel ayrıntıları olan bir silah değil, aynı zamanda namlu, gövde ve sürgü arasındaki birleşim ve mekanizma mükemmelliği açısından da mükemmel seviyede bir silah. Nitekim bu parçalar arasındaki birleşim noktalarında boşluk ve toleranslar neredeyse yok denilebilecek düzeye indirilmiş.


98 Fs Fusion teknik özellikleri bakımından sportif kullanım amaçlarına uygun bir silah, ama sahip olduğu prestijli işçilik ve yüksek fiyat gibi özellikleri ise onu aynı zamanda bir koleksiyon silahı haline getiriyor.


Kaynak ve Detaylar: www.tabancavetufek.com

1.598 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page