top of page

Atış Poligonu Eğitmeninin Meziyetleri Neler Olmalı?


1- Atış poligonu eğitmeni beynimizin atışta nasıl çalıştığını çok iyi bilmelidir. Öyle ki beynimizin milyonlarca özelliğinden iki tanesi direkt atış ile ilgilidir. Bu özelliklerden biri unutmak, diğeri aynı anda bir tek şeyi düşünerek yapmaktır.

2- Atış poligonu eğitmeni gözün yaradılışını ve atış da nasıl çalıştığını iyi bilmelidir. Gözümüz eğer uzağa bakıyorsa yakındakileri bulanık, eğer yakına bakıyorsa uzaktakileri bulanık görecek şekilde bir yapıdadır. Ayrıca iki gözümüzden birinde nişan alma kabiliyeti varken diğer göz sadece bakar, nişan alamaz.

3- Atış poligonu eğitmeni böbrek üstü bezlerinin atışta nasıl çalıştığını bilmeli ve bu konuyu asla atlamamalıdır. Böbrek üstü bezlerimiz çalışırsa heyecanlanırız. Çalışma! heyecanlanmayayım diyemeyeceğimize göre ne yapmamız gerekli, ayrı bir yazı konusu bekleyiniz, önümüzdeki sayımızı.

4- Atış poligonu eğitmeni öğrencisinin nasıl bir psikoloji içinde olduğunu yanına geldiğin de anlamalıdır. Emniyetli atış yaptırmak hocanın elindedir tabii ki vücut dilini okumasını biliyorsa.

5- Atış poligonu eğitmeni hedefdeki vuruşlardan öğrencisinin hangi hataları yaptığını analiz edebilmelidir.Zaten bu işi bilmeyen hoca öğrencisini bir adım ileri götüremez nasıl mı analiz edilir? Vuruşlar bayağı bir sayfa izah gerekiyor bu da başlı başına bir yazı konusu sevgili silah tutkunları.

7- Atış poligonu eğitmeni, dönen cisimlerin dönüş istikametine dik bileşke kuvvet oluşturduğunu aklından hiç çıkarmamalıdır. Eveeet geldik zurnanın zırt dediği noktaya bu konu tamamen etkili menzil azami menzil vede uçağın helikopterin motosikletin ve de tabancanın çalışmasını sağlayan en temel fizik kuralı.

8- Atış poligonu eğitmeni beynimizin atış ile ilgili iki önemli özelliği olan unutma özelliği ve bilinçaltı faaliyetlerinin atışta nasıl koordine edileceğini öğrencisine nasıl öğreteceğini bilmelidir. Evet yukarıda bu maddelerden bahsettik ama bu bilgi öğrenciye nasıl aktarılmalı? İşte öğretmenliğin püf noktalarından biri de budur. Neden budur azıcık anlatayım. Atış eylemi bilincin (yani düşüncenin)+bilinçaltının (yani kalıcı belleğin)+ fiziğin aynı anda kullanılabilmesi ile gerçekleşen MUHTEŞEM bir spordur da ondan.

9- Atış poligonu eğitmeni çift göz nişan almayı bilmelidir. Evet tabancada nişan almada ulaşacağımız son nokta budur, bunu becerebilmek için dört aşamalı bir çalışma gerekir.

10- Atış poligonu eğitmeni tüfek temel atış tekniklerinin tabanca atışlarında kullanılamayacağını bilmelidir. Zurnanın devamlı zırt dediği bir nokta da budur “beeeen kanascı, beeen askerde keskin nişancıydım” bravo doğrudur ama elindeki de tabanca değil, tüfekti.

11- Atış poligonu eğitmeni tıbbi, teknik yukarıdaki konuları öğrencisine aktarabilecek bir anlatıma sahip olmalıdır.

12- Atış poligonu eğitmeni tüm bu öğrettiklerinin öğrencisi tarafından tekrar edilmez ise azami 7 gün içinde unutulup gideceğini tekrar eğitim almak gerektiğini (atış yapmak değil teorik eğitim) çok iyi bilmelidir.

13-Atış poligonu eğitmeni sıka sıka (poligonlarda ) nişancı olunamayacağını iyi bilmelidir. Çünkü atış yaparak sadece patlama refleksini öğrenebiliriz evde öğreneceğimiz 24 tane daha bilgi var.

1.778 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page