top of page

Silah Güvenliğinin 4 Temel Kuralı ve Atış Güvenlik TalimatıŞarjör çıkarılmış ve fişek yatağında mermi yokken bile, bir ateşli silah her zaman "dolu" olarak kabul edilmeli ve buna göre kullanılmalıdır.


Atım yatağı görünür şekilde açık ve şarjör kapalı olsa bile, bir silah "her zaman dolu" olarak değerlendirilmelidir


Ateşli silahların cansız nesneler olduğu ve bu nedenle kendi başlarına tehlikeli olmadıkları bir kez ve herkes için açıklığa kavuşturulmalıdır. Tehlike her zaman onları kullanan kişidedir.


Eğer atıcı silahı doğru bir şekilde kullanmayı henüz öğrenmemişse, bir ateşli silahın tüm manuel veya otomatik emniyetleri işe yaramaz.


Ateşli silahların mekaniği ve kullanımı hakkında bilgi eksikliği, hata yapma ve kazaya neden olma riskini artırır.


Bir ateşli silahın doğru kullanımında ustalaşmak ve ölümcül bir hata yapma olasılığını sınırlamak için kullanım kılavuzunu okumayı sevmesek de kılavuz okumak hayati derecede önemlidir. Bunun için herhangi bir ateşli silahı kullanmadan önce yapılacak ilk şey kullanım kılavuzunu okumak olmalıdır.


Bir ateşli silahın durumunu kontrol ederken yapılan birçok ölümcül hata, ateşleme döngüsünün nasıl işlediğinin ve şarjör gibi bileşenlerin rolünün daha iyi anlaşılmasıyla önlenebilir.


4 Temel Güvenlik Kuralı


Tüm atıcıların bir emir gibi uyması gereken bu dört kural elli yılı aşkın bir süre önce ortaya konmuştur. Hepsi aynı öneme sahiptir ve hepsi iç içe geçmiştir, ancak en iyi bu sırayla hatırlanırlar:


1- Tüm silahlar her zaman doludur.


2- Asla namluyu yok etmek istemediğiniz bir şeye yöneltmeyin.


3- Nişangahınız hedefte olana kadar parmağınızı tetikten uzak tutun.


4- Hedefinizi ve hedefinizin arkasında ne olduğunu belirleyin.


İlk Kural


Silah güvenliğinin ilk kuralı, aptal görünme riskini göze alsanız bile harfi harfine uygulanmalıdır. Elbette, sürgü açık tutuluyorsa, fişek yatağı gözle görülür şekilde boşsa ve şarjör dışarıdaysa, bir ateşli silah ateş alamaz - ancak bu kural, düşündüğünüzden daha fazla kurtulmanız gereken kötü alışkanlıklarla ilgilidir. Tekrarlanan hareketler bilinçsizce özümsenir ve daha sonra yorgun, odaklanmamış veya stres altındayken bile gerçekleştirilir.


Dolu ve "boş" arasında hiçbir ayrım yapılmamalıdır. Eğer bir atıcı silah görünür bir şekilde boş ve temizken parmağını silahın tetiğine koyma ve yanlışlıkla insanları veya nesneleri "namluya sürme" eğilimindeyse, bu uygunsuz hareketler silah doluyken farkında olmadan - ve tehlikeli bir şekilde - tekrarlanabilir.


İkinci Kural


İkinci kuralı, bir silahın mantıken sadece tek bir yöne doğrultulabileceği poligonda takip etmek kolaydır ancak evde veya bir silahı kullanmanın gerekli olabileceği diğer durumlarda işler karmaşıklaşır.


Teorik olarak konuşmak gerekirse, silahı doğrultmak için "güvenli bir yön" yoktur: kazara ateş edilmesi durumunda, bir dereceye kadar hasar meydana gelecektir. En azından duvarda bir delik açılabilir.


Ancak bu kural diğerleriyle güçlü bir şekilde iç içe geçmiştir. Bir silah "her zaman dolu" olarak kabul edilirse ve parmak tetiğe ulaşmazsa, kazara ateşleme de olmayacaktır. Silahlar kendiliğinden ateş almaz. Kazara ateşleme mekanik bir arıza veya kusurdan kaynaklansa bile, yine de belli bir düzeyde kontrol gerektirir.


Mermer, metal veya porselen eşyalar gibi sekme ihtimali olan yüzeylere namlu doğrultularak ateşli silah asla ateşlenmemelidir.


ASLA- Hiçbir silah asla bir canlıya doğrultulmamalıdır. Silahı kendimize veya çevredeki diğer kişilere doğrultmamak için ekstra dikkat gösterilmelidir.


Üçüncü Kural


Bir tetiğin ağırlığı her zaman bir insan parmağının bilinçsizce bile uygulayabileceği kuvvet seviyesinden daha düşüktür. Kazara meydana gelen silah ateşlemelerinin çoğu stres ve eğitim eksikliğinin ortak etkisinden kaynaklanır.


Bir silahın tetiği her zaman işaret parmağı tarafından kolayca ulaşılabilecek şekilde ergonomik olarak konumlandırılmıştır. Bu nedenle, doğru eğitim olmadan, tetiğe hemen ulaşma alışkanlığından kurtulmak zordur. Ani bir gerginlik anı - örneğin bir şeye takılıp düşme riski - el kaslarının kontrol edilemeyen bir şekilde kasılmasına neden olur; el kapanır ve neredeyse her zaman kazara bir ateşleme meydana gelir.


Stres hormonlarının etkileri arasında vücudun distal kısımlarındaki (parmaklar gibi ekstremiteler) hassasiyetin azalması da vardır. Sonuç olarak, atıcı parmağının tetik üzerindeki hissini kaybedebilir ve tetiğe uygulanan basınç seviyesini kontrol edemez hale gelebilir.


Bu temel güvenlik kuralı atıcılar tarafından mümkün olan en kısa sürede özümsenmeli ve azami dikkatle uygulanmalıdır.


Dördüncü Kural


Hiç kimse ateş edip bir masumu vurmak istemez. Bu kural, avcılık, spor ya da eğlence amaçlı atışlar, hizmet ya da savunma amaçlı olsun, ateşli bir silahı ne zaman kullanırsak kullanalım her zaman geçerlidir.


Poligon dışında silahınızı kullanırken hareket eden herhangi bir şeye ateş etmekten kaçının. Parmağınızı tetiğe koymadan önce her zaman hareketin ya da sesin gerçek hedefinizden kaynaklandığından emin olun.


Bir ateşli silahı sadece çok güçlü olduğu için satın almak yaygın ve kaçınılması gereken bir hatadır. Yaklaşık 50 kilogram/metre ( ~ 490J) kinetik enerji seviyesine sahip 9 mm'lik bir merminin bir bölme duvarını, bir insan vücudunu kolayca delip geçebileceğini ve yine de yoluna çıkan herkesi yaralamaya yetecek kadar kinetik enerjiyi koruyabileceğini bilin ve aklınızdan çıkarmayın.Atış Güvenlik Talimatı

Temel kuralların yanı sıra atış poligonlarında görünür bir yere asılmak zorunda olan 24 maddeli Poligon Atış Emniyet Talimatı’nı da zaman zaman okumakta yarar var.


139 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page